2016 © by Plywaj
Kronika
Dożynki Parafialne 2016 w Kazanowie

Pierwotnie Dożynki obchodzono w równonoc jesienną, czyli
oko
ło 23 września. W dzisiejszych czasach przeniesiono je nieco wcześniej. Zwykle organizuje się je po zakończeniu żniw.

Dożynki, jak każde święto, niosą ze sobą pewne zwyczaje i praktyki. Jedną z kultywowanych do dziś tradycji jest wicie wieńca, który powinien być zrobiony z ostatniej kępy zboża, pozostawionej na polu przy żniwach. Kłosy te ścinane przez najlepszego kosiarza i uroczyście wręczane żniwiarkom nazywano regionalnie: "pępem" (Poznańskie), "kozą" (Małopolskie), "brodą" (wschód Mazowsza), "przepiórką" (północ Mazowsza i Podhale), "pereopełką" (Kresy Wschodnie). W literaturze pojawia się również nazwa "wiązki", "wiązanki" oraz "garstki". Do ozdobienia wieńca używa się również czerwonej jarzębiny, kwiatów, owoców, orzechów oraz kolorowych wstążek. Przybierały one najczęściej kształt korony lub koła. Drzewiej umieszczano w nich również żywe zwierzęta: koguty, kaczęta lub małe gąski. Wieniec dożynkowy nazywano „plonem”, ponieważ uosabiał urodzaj i zebrane plony. Na czele orszaku wieniec niosła najlepsza żniwiarka, a pomagali jej parobkowie i żeńcy, Za nimi postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, niosąc na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy. Orszak wędrował do by poświęcić plony i prosić o jeszcze lepsze w kolejnym roku. Następnie korowód udawał się do dworu lub do domu właściciela pola, spełniającego zaszczytną rolę Gospodarza Dożynek wyśpiewując:
„Plon niesiemy plon
w gospodarza dom,
aby dobrze plonowało,
po sto korcy z mendla dało”.
„Plon” przechowywano skwapliwie w stodole aż do kolejnego zasiewu w następnym roku, a wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków napełnionych ziarnem siewnym.

W niedzielę, 21 sierpnia 2016 roku odbyły się kolejne Dożynki w Kazanowie. Uroczystość rozpoczęto tradycyjną mszą święta odprawianą przez ks. Czesława Błaszczykiewicza, proboszcza tutejszej parafii. Starostami tegorocznych dożynek byli Izabela Jamka oraz Krzysztof Faryna. Wieńce dożynkowe przygotowali: OSP Kazanów, Kazanowianki znad Iłżanki, przedstawiciele Spółdzielczego Gospodarstwa Rolnego oraz Wspólnota Kazanowa. Po mszy można było uczestniczyć w festynie dożynkowym na terenie organistówki, zorganizowanym przez Wspólnotę Kazanowa.

Poczęstunek dla świętujących sponsorowali Piekarnia Państwa Głód oraz Zakład Produkcyjno–Masarniczy Stefan Ptaszek.

tekst: Karolina
foto: archiwum
Home
Kronika
Stowarzyszenie
Fotogaleria
Kontakt
Sponsorzy
Partnerzy